Moterų kontracepcija be hormonų, geriausi metodai
Šiame straipsnyje sužinosite apie kontraceptikus be hormonų ir kontracepcijos metodus, kuriuos galite rinktis kaip moteris. Taip pat sužinosite, kaip šie metodai veikia, kiek jie kainuoja ir kiek jie saugūs.
Saugumui nurodyti naudojame Perlo indeksą. Jis parodo, kiek moterų pastojo, jei kontracepcijos metodą reguliariai naudojo 1 metus. Perlo indeksas 15 reiškia, kad 15 iš 100 moterų pastojo per vienerius metus naudodamos šį metodą.
Kokių kontracepcijos metodų gali rinktis moterys?
Priešingai nei vyrams skirtų kontracepcijos metodų atveju, moterims yra visa eilė kontracepcijos priemonių. Apskritai jas galima suskirstyti į 4 skirtingas kategorijas:
Hormoniniai kontracepcijos metodai: Šių kontracepcijos metodų metu įvairiais būdais skiriami organizmui būdingi estrogenai ir progestagenai. Šie hormonai apgauna organizmą, kad jis manytų, jog esate nėščia, o tai reiškia, kad nebegalite pastoti.
Cheminės kontraceptinės priemonės: Trumpai tariant, cheminės kontraceptinės priemonės, pavyzdžiui, kontraceptiniai geliai ar kremai, sunaikina spermatozoidus arba padaro juos nepajėgius judėti. Šie spermicidai turėtų būti naudojami tik kartu su kitomis kontraceptinėmis priemonėmis, nes vieni yra pernelyg nesaugūs.
Mechaniniai kontracepcijos metodai: Tai moteriški prezervatyvai, gimdos kaklelio dangteliai arba variniai kontraceptikai. Šios kontraceptinės priemonės sukuria barjerą, pro kurį negali prasiskverbti spermatozoidai.
Natūralios kontracepcijos priemonės: Šiai hormonų neturinčių kontracepcijos metodų kategorijai priklauso temperatūrinis metodas arba kalendorinis metodas. Iš esmės šių metodų tikslas - stebėti savo organizmą ir nustatyti vaisingas dienas.
Natūrali kontracepcija
Šiuo metu yra 5 skirtingi natūralūs kontracepcijos metodai, kuriuos galite naudoti kontracepcijai be hormonų. Gerai yra tai, kad jei jie naudojami tinkamai ir reguliariai, jie iš tikrųjų gali būti labai saugūs.
Be to, daugelis moterų teigia, kad šie metodai padėjo joms geriau suprasti ir suvokti savo ciklą ir kūną.
Jau vien dėl to gali būti verta išbandyti vieną ar kelis metodus.
Svarbu prisiminti, kad nereikėtų susilaikyti nuo lytinių santykių ar naudoti kitų kontracepcijos metodų, pavyzdžiui, prezervatyvų, tik ovuliacijos dieną. Sperma gimdoje gali išgyventi iki 4 dienų. Tai reiškia, kad turėtumėte planuoti bent 5 susilaikymo arba apsisaugojimo dienas.
Natūrali kontracepcija naudojant kalendoriaus metodą
Kontracepcija kalendoriniu metodu yra vienas seniausių natūralios kontracepcijos būdų. Jį beveik vienu metu XX a. trečiajame dešimtmetyje sukūrė ginekologai Kyusaku Ogino ir Hermannas Knausas, todėl šis metodas dar vadinamas "Knauso ir Ogino metodu".
Viskas, ko reikia norint taikyti kalendoriaus metodą, yra ciklo kalendorius arba ciklo dienoraštis.
Svarbu, kad prieš pradėdami skaičiuoti stebėtumėte ir dokumentuotumėte savo ciklą maždaug 6 mėnesius. Ar jūsų ciklas reguliarus? Reguliariai nukrypstantis ar nereguliarus?
Iš esmės taikant šį metodą daroma prielaida, kad ciklas trunka 28 dienas, o ovuliacija įvyksta po 14 dienų.
Daugiau apie tai, kaip veikia skaičiavimas, galite paskaityti čia.
Kaina: Nuo maždaug 6 eurų už ciklo kalendorių, tačiau jis veikia su bet kokiu kalendoriumi.
Perlų indeksas: 9 iš 100
Gimdos kaklelio metodas vietoj kontraceptinių tablečių
Naudojant gimdos kaklelio metodą, reikia apčiuopti gimdos kaklelį arba os. Taip yra todėl, kad ji keičiasi menstruacijų ciklo metu. Iš karto po menstruacijų gimdos kaklelis jaučiasi tvirtas ir uždaras. Jis taip pat yra arčiau makšties įėjimo.
Vaisingomis dienomis gimdos kaklelis būna minkštas (tarsi lūpos) ir šiek tiek atviras. Be to, jis dabar yra toliau kūno viduje.
Šį metodą galima gerai derinti su šiais natūraliais kontracepcijos metodais.
Išlaidos: nemokamos
Perlo indeksas: nuo 3 iki 23 iš 100
Kontracepcija stebint gimdos kaklelio gleives
Gimdos kaklelio gleivių stebėjimo metodas, dar vadinamas Bilingso metodu, veikia panašiai kaip ir gimdos kaklelio metodas.
Gimdos kaklelio gleivės ciklo metu keičiasi: po menstruacijų jos būna purios ir klampios, o prieš pat ovuliaciją - pieniškai drumstos. Kuo arčiau ovuliacijos, tuo skystesnės ir skaidresnės tampa gimdos kaklelio gleivės.
Vaisingiausiomis dienomis tarp pirštų galite nubrėžti siūlų su gleivėmis.
Norint naudoti gimdos kaklelio gleivių kontracepcijos metodą, reikia kasdien tikrinti ir registruoti jų kiekį, spalvą ir konsistenciją. Jei gimdos kaklelio gleivių kiekis padaugėja per trumpą laiką, ovuliacijos galite tikėtis po 2-3 dienų.
Išlaidos: nemokamos
Perlo indeksas: 15 iš 100
Kontracepcija be hormonų taikant temperatūros metodą
Taikant šį metodą, atsikėlus reikia termometru išmatuoti kūno temperatūrą, dar vadinamą bazine kūno temperatūra.
Po ovuliacijos jūsų kūno temperatūra pakyla keliomis dešimtosiomis laipsnio dalimis, kur išlieka iki menstruacijų, o paskui vėl nukrenta.
Kadangi kūno temperatūrai įtakos gali turėti ir stresas ar liga, šį metodą visada turėtumėte derinti su kitais metodais, pavyzdžiui, Bilingso metodu.
Kai kurie kūno temperatūros stebėjimo įrenginiai jau turi nuolatinio kūno temperatūros matavimo funkcijas. Pavyzdžiui, tai " Fitbit" arba " Oura".
Kaina: Priklausomai nuo gaminio, nuo 2 iki 399 eurų.
Perlo indeksas: nuo 0,8 iki 3 iš 100
Kontracepcija taikant simptoterminį metodą
Simptoterminis kontracepcijos metodas - tai temperatūros metodo, gimdos kaklelio gleivių metodo ir, jei reikia, gimdos kaklelio arba kalendoriaus metodo derinys.
Derinant skirtingus metodus galima patikimiau numatyti vaisingas dienas.
Kaina: nuo 2,- iki 399,- eurų, galbūt programėlės eksploatavimo išlaidos
Perlo indeksas: 0,4 iš 100
Varinė ritė, varinė grandinėlė arba varinis rutuliukas ilgalaikei kontracepcijai
Didelis varinių kontraceptikų privalumas yra tas, kad juos vieną kartą įdeda ginekologas ir galite naudoti iki 5 metų. Kas 6 mėnesius reikia pasitikrinti, ar viskas tebėra vietoje, ir viskas.
Varis pažeidžia spermatozoidus ir neleidžia jiems judėti. Be to, pakinta gimdos kaklelis, todėl spermatozoidams taip pat tampa daug sunkiau arba neįmanoma prasiskverbti.
Šių kontraceptikų be hormonų trūkumas yra tas, kad juos įkišti ir išimti labai skausminga. Kai kuriais atvejais jos taip pat gali sukelti stipresnį menstruacinį kraujavimą ir diskomfortą.
Kainos: apie 120-400 eurų.
Perlų indeksas: nuo 0,4 iki 1 iš 100
Diafragma arba gimdos kaklelio dangtelis kontracepcijai be hormonų
Šie du kontracepcijos metodai be hormonų yra techninės moterų kontracepcijos priemonės. Tai silikoniniai diskai, kurių viduje taip pat yra spyruoklinis žiedas. Diafragmą arba gimdos kaklelio dangtelį galima įsidėti likus ne daugiau kaip 2 valandoms iki lytinio akto, kad būtų užblokuotas spermos patekimas.
Taigi kontraceptinės priemonės sudaro barjerą prieš gimdos kaklelį, kurį galima dar labiau sustiprinti naudojant spermicidus, pavyzdžiui, kontraceptinius gelius ar kremus.
Gimdos kaklelio dangteliai gali net šiek tiek prisitvirtinti prie gimdos kaklelio, todėl jie priglunda sandariau.
Šių alternatyvų kontraceptinėms tabletėms trūkumas yra tas, kad jos turi likti makštyje mažiausiai 8 valandas po lytinių santykių. Juos taip pat turi specialiai pritaikyti ginekologai. Be to, neteisingai įdėtos jos gali sukelti nepageidaujamą nėštumą ir neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų.
Kaina: Apie 31-70 eurų plius kontraceptiniai geliai ar kremai, kurių vienos tūbelės kaina yra apie 10-15 eurų.
Perlų indeksas: nuo 1 iki 20 iš 100
Moteriški prezervatyvai kaip alternatyva kontraceptinėms tabletėms
Moteriški prezervatyvai, arba "femidomai", yra panašūs į vyriškus prezervatyvus. Norint juos naudoti, vieną galą reikia įkišti į makštį ir laikyti vietoje. Antrasis galas lieka išorėje ir uždengia vulvos lūpas. Varpa lieka uždengta šia latekso odele, kuri sulaiko visą spermą.
Dar vienas femidomų privalumas yra tas, kad jie taip pat apsaugo jus nuo lytiškai plintančių ligų.
Deja, yra ir trūkumų. Naudojant jas gali traškėti, jos gali slysti ir jas nebūtinai lengva naudoti.
Kaina: Nuo maždaug 8,50 iki 10,50 už pakuotę.
Perlų indeksas: nuo 5 iki 25 iš 100
Prezervatyvai saugiai kontracepcijai
Kaip alternatyva femidomams, žinoma, yra prezervatyvų, kuriuos dėvi vyras.
Tiesa, šia prasme jie nėra kontraceptinė priemonė jums, kaip moteriai, tačiau jie vis tiek yra alternatyva be hormonų, kurią lengva naudoti ir gauti.
Kad su jais būtų saugiausia ir smagiausia, jūs (arba jūsų partneris) turite įsitikinti, kad naudojate tinkamo dydžio prezervatyvus.
Apie tai, kaip jūs arba jūsų partneris galite rasti tobulą prezervatyvų dydį, galite paskaityti čia.
Kaina: Nuo maždaug 3,95 euro už pakuotę.
Perlų indeksas: nuo 2 iki 12 iš 100
Sterilizacija - be hormonų, bet galutinė
Sterilizacija - tai hormonų nevartojantis kontracepcijos metodas, skirtas moterims ir vyrams, kurie nebenori turėti vaikų. Nors dažnai reklamuojama, kad sterilizaciją galima pakeisti, sėkmės tikimybė yra maža, o jei ir pavyksta, sėkmingo nėštumo tikimybė sumažėja.
Taikant šį metodą, jūsų kiaušintakiai užblokuojami arba perpjaunami. Tai neleidžia kiaušialąstėms nukeliauti į gimdą, todėl apvaisinimas tampa neįmanomas.
Kaina: Apie 600-1000 eurų (kompensuojama iš sveikatos draudimo, jei gydytojo pažymoje nurodyta, kad sterilizacija būtina).
Perlų indeksas: 0,1-0,3 iš 100
Kiek saugus yra coitus interruptus kaip kontraceptinė priemonė?
Coitus interruptus (dar vadinamas ištraukimo metodu) naudojimas kaip kontracepcijos metodas yra vienas iš mažiausiai saugių kontracepcijos metodų.
Nepageidaujamas nėštumas gali įvykti gana lengvai, be to, jis neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų perdavimo.
Iš esmės šis metodas apima varpos ištraukimą iš makšties prieš pat ejakuliaciją. Tačiau tam reikia didelės savikontrolės, o sperma vis tiek gali ištekėti iš varpos prieš ejakuliaciją.
Pearl indeksas nuo 4 iki 18 nėštumų yra tik apytikslis įvertinimas ir tikėtina, kad realybėje jis gali būti dar didesnis.
Išlaidos: nemokamos
Perlo indeksas: nuo 4 iki 18 iš 100
Išvada apie moterų kontracepciją be hormonų
Yra daug įvairių kontracepcijos be hormonų metodų ir kontracepcijos priemonių, kurias kaip moteris galite naudoti vietoj kontraceptinių tablečių, hormoninių lazdelių ar hormoninių spiralių. Norėdami rasti jums tinkamiausią metodą, rekomenduojame pasitarti su ginekologu arba išbandyti natūralius kontracepcijos metodus moterims.
Dabar perskaitykite mūsų įrašą apie naujus ir senus kontracepcijos metodus vyrams, jei jums įdomu, kas yra skirta jiems.