Liuksemburgas pirmauja Europoje kontracepcijos srityje
Liuksemburgas, surinkęs 94,2 proc. balų, užėmė pirmąją vietą "Europos parlamentinio seksualinių ir reprodukcinių teisių forumo" sudarytame Europos kontracepcijos priemonių reitinge, po jo rikiuojasi Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Belgija. Reitingas "Kontracepcijos atlasas 2024" sudaromas įvertinus kiekvienos šalies vyriausybės politiką dėl kontraceptinių priemonių prieinamumo, konsultacijų šeimos planavimo klausimais ir informacijos apie kontracepciją teikimo internetu.
Europai vis dar būdingi dideli kontracepcijos politikos skirtumai tarp Rytų ir Vakarų Europos."Kontracepcijos politikos atlasas 2024" atskleidžia šiuos skirtumus: Vakarų Europos šalys, tokios kaip Liuksemburgas (94,2 %), Jungtinė Karalystė (94,1 %), Prancūzija (93,2 %) ir Belgija (91,1 %), užima aukštas pozicijas pagal išsamios prieigos prie kontracepcijos priemonių ir konsultavimo užtikrinimą, o Rytų Europos šalys, tokios kaip Lenkija (33,5 %), Vengrija (40,0 %) ir Armėnija (40,7 %), užima žemesnes pozicijas.
Tokios šalys kaip Nyderlandai (81,1 %), Švedija (77,1 %) ir Vokietija (75,1 %) išlieka trečioje vietoje. Austrija (61,7 %), Šveicarija (58,3 %) ir Italija (57,3 %), pavyzdžiui, yra viduryje.
Liuksemburgo iniciatyva nuo 2023 m. balandžio 1 d. visiškai padengti kontraceptinių priemonių išlaidas be amžiaus apribojimų (išskyrus prezervatyvus) ne tik išskiria šią šalį Europoje, bet ir yra ryškus kontrastas situacijai Rytų Europoje. Kai kuriose šalyse galimybė naudotis šiuolaikiniais kontracepcijos metodais, informacijos teikimas ir visuomenės pritarimas kontracepcijai tebėra dideli iššūkiai. Ypač Lenkijoje, kurios reitingas yra gerokai žemesnis už Europos vidurkį, pabrėžiamas politinių ir socialinių reformų šioje srityje poreikis.
Kelios Europos šalys padengia išlaidas
Atlase analizuojamos 46 Europos šalys ir nurodoma, kad, nors 22 šalyse iš dalies padengiamos tam tikrų kontraceptinių priemonių įsigijimo išlaidos, o 44 šalyse konsultacijos teikiamos per nacionalinę sveikatos sistemą, šių paslaugų kokybė ir prieinamumas labai skiriasi. Vakarų Europoje kontracepcijos išlaidos dažnai kompensuojamos bent jau už pasirinktas kontraceptines priemones ir tam tikroms amžiaus grupėms, o konsultacijos yra plačiai prieinamos, tuo tarpu Rytų Europos šalys susiduria su ribotu prieinamumu, didelėmis išlaidomis ir informacijos trūkumu.
Be Liuksemburgo, dar vienas išlaidų kompensavimo pavyzdys yra Prancūzija: nuo 2022 m. kontraceptinių priemonių išlaidas moterims iki 25 metų amžiaus kompensuoja sveikatos draudimas, o nuo 2023 m. prancūzėms iki 25 metų amžiaus vaistinėse nemokamai galima įsigyti ir prezervatyvų. Kažkas panašaus yra ir Jungtinėje Karalystėje.
Liuksemburgo lyderystė šioje srityje pabrėžia politinės paramos ir investicijų į seksualinę ir reprodukcinę sveikatą svarbą. Didžiosios Hercogystės pavyzdys rodo, kad pažanga įmanoma, kai vyriausybės nustato prioritetus ir atitinkamai paskirsto išteklius.
Atotrūkis tarp Rytų ir Vakarų Europos
Atotrūkis tarp Rytų ir Vakarų Europos kontracepcijos politikos srityje primena, kad dar daug ką reikia nuveikti. Reikia ir toliau dėti pastangas, kad kiekvienas Europos gyventojas galėtų gauti informacijos ir išteklių, reikalingų priimti pagrįstus sprendimus dėl savo reprodukcinės sveikatos.
Liuksemburgo novatoriškas vaidmuo ir tokių organizacijų kaip "Planning Familial" darbas yra įkvepiantis pavyzdys, kaip įsipareigojimas ir politinė parama gali padėti iš esmės pagerinti lytinę ir reprodukcinę sveikatą. Tikimės, kad ir kitos šalys paseks šiuo pavyzdžiu, kad įveiktų kontracepcijos politikos skirtumus ir sukurtų tokią Europą, kurioje kiekvienas turėtų teisę laisvai ir informuotai rinktis šeimos planavimo sritį.
Apsauga taip pat turėtų atlikti svarbų vaidmenį
Manome, kad, be kontracepcijos, svarbų vaidmenį turėtų atlikti ir apsauga nuo lytiškai plintančių ligų. Deja, daugelis kontraceptinių priemonių neužtikrina pakankamos apsaugos nuo lytiškai plintančių ligų, o pastaraisiais metais jų vėl padaugėjo. Puiku, kai kontraceptines priemones galima įsigyti nemokamai, tačiau jei prezervatyvai neįtraukiami, kaip, pavyzdžiui, Liuksemburgo atveju, deja, nėra jokios apsaugos nuo lytiškai plintančių ligų. Čia taip pat mažai dėmesio skiriama hormonų šalutiniam poveikiui, o kontraceptinės tabletės propaguojamos kaip pagrindinis pasirinkimas. Tačiau vis daugiau žmonių pagrįstai atmeta hormonų šalutinį poveikį.
Kaip galite apsisaugoti nuo lytiškai plintančių ligų
Europoje prieinami tinkami prezervatyvai
Nors daugelyje šalių tikrai dar reikia daug ką nuveikti ir apsisaugoti nuo ligų, gera žinia ta, kad pastaraisiais metais daug kas įvyko ir, pavyzdžiui, mūsų tinkamus prezervatyvus Mister Size dabar galima įsigyti beveik visose Europos šalyse.
Į "Mister Size" šalių apžvalgą
Skirtingų dydžių suderintų prezervatyvų privalumas yra tas, kad, palyginti su standartiniais prezervatyvais, padidėja saugumas ir geras pojūtis naudojant prezervatyvus. Jei prezervatyvas jums tinka, jis nenuslysta ir nesuspaudžia varpos, todėl galite mėgautis meilės gyvenimu be jokių rūpesčių. Prezervatyvų galima lengvai ir nebrangiai įsigyti, jų galima užsisakyti ir internetu, pvz.