Skip to main content

Alergija lateksui - ką reikia žinoti apie prezervatyvus?

Ar kada nors girdėjote apie alergiją lateksui arba svarstėte, ar jums gali pasireikšti reakcija į jį, ypač kai naudojate prezervatyvus? Šiame išsamiame tinklaraščio įraše sužinosite viską, ką reikia žinoti apie alergiją lateksui, jos simptomus, gydymo būdus ir į ką reikia atsižvelgti naudojant prezervatyvus.

Kas yra alergija lateksui?

Alergija lateksui pasireiškia, kai imuninė sistema pernelyg stipriai reaguoja į tam tikrus natūralaus latekso baltymus. Lateksas gaunamas iš kaučiukmedžio pieno sulčių ir naudojamas daugelyje gaminių - nuo medicininių pirštinių iki prezervatyvų. Sąlytis su latekso gaminiais gali sukelti alergines reakcijas, pavyzdžiui, odos paraudimą, patinimą, niežulį ar net sunkias reakcijas, pavyzdžiui, anafilaksinį šoką.

Yra įvairių alergijos lateksui formų. Viena vertus, yra tiesioginio tipo alergija, kai latekse esantys baltymai yra sukelianti medžiaga ir gynybinė reakcija dažnai pasireiškia per kelias minutes. Kita vertus, yra vėlyvojo tipo alergija arba kontaktinė alergija: šiuo atveju alergija išsivysto tik per tam tikrą laiką, o bėrimas dažnai atsiranda tik po kelių valandų ar net dienų.

Kaip dažnai pasitaiko alergija lateksui ir kam gresia ypatinga rizika?

Alergija lateksui nėra retas reiškinys. Ja serga apie 1-2 proc. pasaulio gyventojų. Ypač didelė rizika kyla žmonėms, kurie dažnai susiduria su lateksu dirbdami savo darbą, pavyzdžiui, medicinos darbuotojams, ir žmonėms, sergantiems tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, spina bifida.

Alergijos lateksui simptomai

Simptomai gali skirtis priklausomai nuo alergijos tipo ir kontakto būdo. Tiesioginės alergijos atveju iš karto po kontakto pasireiškia tokios reakcijos kaip kosulys, dusulys, odos bėrimas ar net anafilaksinis šokas. Vėlyvojo tipo, kuris sukeliamas per odą, simptomai pasireiškia tik po kelių valandų ar dienų - egzema ar odos paraudimu.

Alergijos lateksui išsivystymas

Tikslūs mechanizmai, dėl kurių išsivysto alergija lateksui, dar nėra iki galo išaiškinti. Tačiau yra keletas rizikos veiksnių ir teorijų:

  • Genetinis polinkis: kai kurie žmonės turi įgimtą polinkį lengvai susirgti alergija.
  • Ankstyvosios vaikystės įjautrinimas: dažnas odos kontaktas su latekso gaminiais (pvz., manekenais) vaikystėje.
  • Daugkartinis poveikis: Daugkartinis intensyvus kontaktas, ypač sveikatos priežiūros įstaigose.
  • Struktūriniai defektai: Asmenys, sergantys spina bifida, dažnai turi susilpnėjusią imuninę sistemą.
  • Cheminiai priedai: Be natūralių latekso baltymų, latekse esančios cheminės medžiagos gali paskatinti alergenų susidarymą.

Manoma, kad alerginis įjautrinimas vyksta keliais etapais. Pirmiausia imuninė sistema latekso baltymus atpažįsta kaip svetimkūnius, todėl susidaro antikūnai. Po to, vėl susidūrus su lateksu, išsiskiria histaminai ir kitos pasiuntinės medžiagos, kurios sukelia alerginę reakciją.

Į ką reikia atsižvelgti naudojant prezervatyvus?

Įprastiniai latekso prezervatyvai nėra tinkamas pasirinkimas žmonėms, alergiškiems lateksui. Jie gali sukelti nemalonias ar net pavojingas alergines reakcijas.

Nors tikrąją alergiją lateksui turi tik apie 1-2 % žmonių, kaip minėta pirmiau, kai kurie žmonės gali jautriai reaguoti į kitas prezervatyvų sudedamąsias dalis. Tai gali būti, pavyzdžiui, lubrikanto dangos priedai. Mūsų "Mister Size" prezervatyvai padengti tik grynu, aukštos kokybės silikono aliejumi, todėl yra ypač draugiški odai. Jei nesate tikri, rekomenduojame pirmiausia išbandyti 3 prezervatyvų pakuotę. Taip pat gali būti naudinga aptarti sudedamąsias dalis su gydytoju arba vaistininku. Visą mūsų sudedamųjų dalių sąrašą rasite kiekvieno gaminio aprašyme mūsų parduotuvėje.

Beje, prezervatyvai taip pat gali sukelti nedidelį deginimo pojūtį, jei nėra pakankamai drėgmės ir prezervatyvas trinasi į vidinę makšties sienelę. Kad išvengtumėte šios problemos, rekomenduojame naudoti " Mister Size" organinį lubrikantą, kuris buvo specialiai sukurtas tam, kad suteiktų papildomos drėgmės ir komforto.

Laimei, jei iš tiesų esate alergiški lateksui, yra ir alternatyvų be latekso, pagamintų iš tokių medžiagų kaip poliuretanas ar poliizoprenas, kurias galima saugiai naudoti tiek kontracepcijai, tiek apsaugai nuo lytiškai plintančių ligų. Deja, latekso neturinčių prezervatyvų dar nėra visų galimų dydžių, kaip kad yra MISTER SIZE atveju. Tai reiškia, kad rinkoje esantys prezervatyvai be latekso tinka ne kiekvienam vyrui, todėl gali būti nepatogiai prigludę arba prezervatyvai gali būti per laisvi, todėl lengviau nuslysti.

Gera alternatyva, jei prezervatyvai be latekso netinka pagal dydį, yra vadinamieji moteriški prezervatyvai, nes jie labai dažnai yra be latekso. Kaip matyti iš pavadinimo, moteriškus prezervatyvus naudoja moteris, o ne vyras. Grubiai tariant, prezervatyvas neužmaunamas ant varpos, bet moteris į makštį įsideda didesnį prezervatyvą. Taip užtikrinama apsauga nuo nėštumo ir lytiškai plintančių ligų, be to, nekyla problemų dėl netinkamo prezervatyvo dydžio ar alergijos lateksui.

Įsigykite moteriškų prezervatyvų

Kodėl vis dar nėra skirtingų dydžių prezervatyvų be latekso?

Daugelyje pasaulio šalių, kaip ir Europoje, prezervatyvai yra medicinos prietaisai, todėl jiems reikalinga licencija. Kai tik pasikeičia medicinos prietaiso savybės, pavyzdžiui, prezervatyvo dydis ar medžiaga, jam reikia atskiro leidimo. Tokie leidimai užima daug laiko ir yra brangūs, nes reikia užtikrinti prezervatyvo saugumą. Be to, naujos medžiagos dažnai susiduria su teisinėmis kliūtimis, tokiomis kaip patentinė apsauga ir su ja susiję licencijos mokesčiai. Dėl šių kliūčių, taip pat dėl to, kad lateksui alergiškų asmenų dalis gyventojų tarpe yra 1-2 proc. ir todėl tikslinė produkto grupė yra mažesnė, vieno prezervatyvo kaina yra gerokai didesnė, todėl sunku pasiūlyti tokį produktą rinkos ekonomikos požiūriu priimtina kaina.

Alergijos lateksui gydymas ir valdymas

Veiksmingiausias gydymas - vengti sąlyčio su latekso gaminiais. Sergantieji turėtų informuoti save apie gaminius, kurių sudėtyje yra latekso, ir rinktis alternatyvius gaminius be latekso. Jei alerginės reakcijos jau pasireiškė, palengvėjimą gali suteikti antihistamininiai vaistai arba kortizono tepalai. Sunkiais atvejais, pavyzdžiui, ištikus anafilaksiniam šokui, būtina nedelsiant imtis skubių medicinos priemonių.

Atsargumo priemonės ir gaminiai be latekso

Be perėjimo prie prezervatyvų be latekso, yra ir kitų atsargumo priemonių, padedančių išvengti kontakto su lateksu:

  • Atkreipkite dėmesį į gaminio ženklinimą ir klauskite, jei nesate tikri.
  • informuokite medicinos personalą apie savo alergiją
  • Būkite atsargūs ir nenaudokite latekso gaminių nežinodami, nes jo yra daugelyje gaminių, apie kuriuos dažnai net nepagalvojate
  • Su savimi nešiokitės alergijos kortelę ir turėkite po ranka skubios pagalbos vaistus, jei kenčiate nuo sunkios alergijos formos

Todėl svarbu visada atidžiai stebėti sudedamąsias dalis ir gaminių ženklinimą. Jei nurodyta "lateksas" arba mokslinis terminas "natūralus kaučiukas", lateksui alergiški žmonės turėtų vengti gaminio. Mįslingi terminai, tokie kaip "guma" arba "elastingi polimerai", taip pat gali reikšti latekso kiekį. Pavyzdžiui, Vokietijos alergijos informacijos tarnybos duomenimis, yra daugiau kaip 40 000 kasdienių gaminių, kurių sudėtyje yra latekso.

Norint išvengti latekso poveikio, patartina naudoti alternatyvius gaminius, pagamintus iš tokių medžiagų kaip vinilas, silikonas, poliuretanas ar neoprenas. Medicinos įstaigose ir darbo vietoje darbuotojai turėtų būti informuoti apie alergiją lateksui, kad būtų galima imtis atitinkamų atsargumo priemonių. Reikėtų atsargiai vartoti tokius terminus kaip "mažai alergenų", kurie iš tikrųjų yra klaidinantys, nes alergenų gali būti mažiau, tačiau jų vis tiek yra.

Produktai, kurių sudėtyje yra latekso, pvz.

  • Medicinos gaminiai: pirštinės, kateteriai, veido kaukės, implantai
  • Buitinės prekės: Tarpikliai, guminės juostelės
  • drabužiai: pėdkelnės, maudymosi kostiumėliai, batų padai
  • Higienos reikmenys: Prezervatyvai, manekenai, sauskelnės
  • Kanceliarinės prekės: Biuro reikmenys: trintukai, antspaudai
  • Laisvalaikio reikmenys: Oro čiužiniai, sportiniai kilimėliai, kamuoliai, lėlės, balionai
  • Automobilis: padangos, variklių ir (arba) pavarų dėžių sandarinimo žiedai

Laimei, kaip minėta pirmiau, daugeliui gaminių yra gerų alternatyvų, pagamintų iš kitų medžiagų be latekso.

Alternatyvos be latekso

Medicinos gaminiai:

  • Pirštinės: nitrilas, neoprenas, vinilas
  • Kateteriai: Kineziterapeutai: Silikonas, termoplastikas
  • Veido kaukės: silikonas, polipropilenas
  • Implantai: Silikonas

Namų apyvokos reikmenys:

  • Tarpikliai: Silikonas, putplastis, stiklo pluošto audinys
  • Guminės juostos: elastanas, poliesteris

Drabužiai:

  • Pėdkelnės: nailonas, medvilnė, poliesteris
  • Maudymosi kostiumėliai: poliamidas, poliesteris, perdirbtas PET
  • Batų padai: Pėdos: EVA putos, termoplastinė guma (TPR), poliuretanas

Sanitarijos gaminiai:

  • Prezervatyvai: poliizoprenas, poliuretanas arba, jei nėra tinkamo dydžio prezervatyvų, galima įsigyti daug moteriškų prezervatyvų.
  • čiulptukai: silikonas, termoplastinis elastomeras
  • Sauskelnės: medžiaginės sauskelnės be latekso

Kanceliarinės prekės:

  • Trintukas: vinilinis, plastikinis
  • Antspaudai: medžio, akrilo stiklo

Laisvalaikio reikmenys:

  • Oro čiužiniai: PVC, poliuretanas, termoplastinis poliolefinas
  • Sporto kilimėliai: PVC, EVA putplastis
  • Kamuoliai: Kamuoliai: PU dengtas audinys, termoplastinė guma
  • Lėlės: Vinilas, silikonas

Galimos kryžminės reakcijos

Lateksui alergiškiems žmonėms padidėja rizika, kad jie taip pat patirs alerginę reakciją į kitas medžiagas. Tai vadinama kryžmine reakcija, kuri dažniausiai pasireiškia baltymams, kurių molekulinė struktūra panaši į alergizuojančių latekso baltymų molekulinę struktūrą.

Kai kurios dažniausiai pasitaikančios kryžminės reakcijos esant alergijai lateksui:

  • Maisto produktai: avokadas, bananas, kivis, kaštonas, ličiai, česnakas, bulvė, grikiai, pomidoras, salierai, paprika, persikas, figos, pasiflora, papaja, ananasas, mangas, melionas, datulės, lazdyno riešutas, anakardžių riešutas, graikinis riešutas.
  • žiedadulkės: Bermudų žolė, alyvmedis, kiparisas, ricinmedis
  • Kiti augalai: Guma arabinė, fikusas Benjamini, papainas, ficainas, šilkmedis, oleandras, kanapės, kalėdinis erškėtis, peruvinė gėlė

Kryžminė alergija gali sukelti tokius simptomus kaip odos bėrimas, virškinimo trakto sutrikimai, kvėpavimo sutrikimai ar net anafilaksinis šokas. Sergantieji turėtų vengti galimai kryžmiškai reaguojančių medžiagų arba iš anksto pasitikrinti pas gydytoją.

Mokslinių tyrimų metodai ir galimas būsimas gydymas

Nors šiuo metu nėra vaistų nuo alergijos lateksui, įvairių sričių mokslininkai dirba ties naujais metodais, kurie palengvintų simptomus ir sumažintų jautrumą. Kai kurie daug žadantys tyrimai yra skirti

alergenų vengimas

Gamintojai kuria naujas hipoalergiškas latekso medžiagas, pašalindami arba modifikuodami alergizuojančius baltymus. Pirmieji klinikiniai tokių produktų tyrimai rodo vilčių teikiančius rezultatus alergiškiems lateksui žmonėms.

Imunoterapija

Alergenui specifinės imunoterapijos (AIT) tikslas - kontroliuojamu alergeno vartojimu "perreguliuoti" imuninę sistemą į medžiagą. Kai kurie tyrimai su modifikuotais latekso alergenais rodo, kad galima desensibilizacija ir simptomų sumažėjimas.

Biologiniai vaistai

Antikūnai prieš IgE, pavyzdžiui, omalizumabas, galėtų slopinti už alergines reakcijas atsakingo IgE antikūno aktyvumą. Tyrimai parodė alergijos lateksui simptomų palengvėjimą.

Kilmės pakeitimas

Kadangi latekso baltymai yra kilę iš atogrąžų kaučiukmedžio, atliekami genetiškai modifikuotų, hipoalerginių variantų tyrimai. Tokios modifikacijos galėtų sumažinti pradinės medžiagos alergeniškumą.

Nors nė vienas iš šių metodų dar nepasiekė rinkos brandos, padaryta pažanga rodo didelį susidomėjimą ir galimybes ateityje taikyti veiksmingesnius latekso alergijos gydymo būdus.

Išvada

Alergija lateksui yra rimta liga, tačiau ją galima įveikti, jei žinote, kaip su ja kovoti. Ypač kalbant apie kontracepciją, svarbu sužinoti apie prezervatyvus be latekso arba alternatyvas, pavyzdžiui, moteriškus prezervatyvus, ir juos naudoti, kad išvengtumėte nemalonių reakcijų. Žinodami apie produktus, kurių sudėtyje yra latekso, ir naudodami alternatyvas, galite gyventi nerūpestingą ir saugų seksualinį gyvenimą, nepaisant alergijos lateksui.

Mister Size
Daugiau straipsnių

Nustatykite tinkamą prezervatyvo dydį 4 paprastais žingsniais

Skaitykite dabar

Ar yra temperatūrų, kurios yra pavojingos prezervatyvams?

Skaitykite dabar

Tinkamas prezervatyvo užsidėjimas - kaip tai padaryti, kad nebūtų erzinantis

Skaitykite dabar